CoolJag Mini LED Flash Fan ventiliatorių apžvalga

CoolJag kompanijos gaminami Mini Led Flash Fan serijos aušintuvai yra vieni iš įdomesnių ventiliatorių šiandienos moddingo aksesuarų rinkoje. Aušintuvai iš begalės konkurentų išsiskiria tuo, kad be savo pagrindinės funkcijos, t.y. oro srauto kūrimo, turi sumontuotą unikalią apšvietimo sistemą, leidžiančią ant besisukančio ventiliatoriaus menčių atvaizduoti norimą tekstą ir simbolius. Ventiliatoriaus programinė įranga leidžia atvaizduoti net 16 8 simbolių eilutes. Kiekviena iš eilučių gali būti atvaizduojama skirtingais būdais (efektais). Be viso to, ventiliatorius papildomai rodo traukiamo oro temperatūrą.


Žvilgsnis iš arčiau



Flash Fan serijos ventiliatoriai yra gaminami trijų standartinių (80, 92 ir 120 mm) dydžių, todėl turėtų tikti kiekviename korpuse. Aušintuvai yra supakuoti standartinėse plastikinėse aušintuvų pakuotėse, numargintomis aušintuvų techniniais parametrais, savybėmis, nuotraukomis ir kitais užrašais. Pro priekinį dangtelį gerai matosi viduje supakuoti propeleriai, todėl bent kiek techniškai išprusęs žmogus turėtų iš karto suprasti, kam ant ventiliatoriaus menčių yra sumontuota šviesos diodų juostelė.






Gamintojas apžvalgai pateikė 120 ir 92 mm aušintuvus (modeliai EF4-120 ir EF4-90). Aušintuvai yra pagaminti iš skaidraus plastiko ir savo fiziniais parametrais ir montavimo būdu niekuo nesiskiria nuo standartinių kompiuterinių ventiliatorių. Vienintelis skirtumas yra jau minėta šviesos diodų juostelė bei nedidukė, sunkiai iš pirmo žvilgsnio pastebima programatoriaus jungtis, įrengta aušintuvo priekinėje dalyje.

Kiekvienas iš aušintuvų pakuotėje gamintojas įdėjo:

  • montavimo ir naudojimo instrukciją
  • programinės įrangos miniCD
  • 4 standartinius montavimo varžtelius
  • Molex tipo 4 pin į 3 pin maitinimo jungčių keitiklį
  • USB programatorių


Šviesos diodų juostelė yra sudaryta iš 2 mėlynų ir 7 raudonų 0805 dydžio paviršinio montažo šviesos diodų. Kitoje juostelės pusėje yra sumontuotas Holo jutiklis, keli rezistoriai bei tranzistorius. Pirmoje ir aukščiau pateiktų nuotraukų matosi nedidelis magnetukas, sumontuotas ventiliatoriaus statoriaus išpjovoje. Į jo kuriamą magnetinį lauką reaguoja plokštelėje įtaisytas Holo jutiklis. Tokiu būdu yra vykdoma atvaizduojamo piešinio sinchronizacija.


Po rotoriaus dangteliu slypi visa aušintuvo elektronika. Tas juodas „kleckas“ - tai aušintuvo mikrovaldiklis, apsuptas paviršinio montažo kondensatorių bei rezistorių. Šalia jo - kvarcinis osciliatorius. Kitoje centrinės ašies pusėje MXT24C02 EEPROM tipo atmintis, pora tranzistorių, diodas ir kondensatorius.

Įdomu yra tai, kad elektros energija skaitmeniniai ventiliatoriaus daliai yra perduodamas magnetinės indukcijos būdu, t.y. be fizinio kontakto. Statoriuje įmontuotos ritės kuriamas elektromagnetinis laukas indukuoja rotoriaus ritėje elektrovarą, sukeliančią kintamą elektros srovę. Srovės ir įtampos lyginimui ir yra panaudoti šiek tiek aukščiau paminėti pasyvieji schemos komponentai.


Nors ant ventiliatorių išdidžiai puikuojasi užrašas USA, tačiau ventiliatoriai yra pagaminti Kinijoje, kas yra akivaizdu pagal litavimo kokybę. Ant kai kurių detalių matosi lydmetalio perteklius, vienas kitas „šaltas“ kontaktas. Nuo Holo jutiklių kontaktų nenuvalytas litavimo fliusas. Bet viskas veikia. Gal tik taip atrodo modeliai, skirti apžvalgoms.



Prie kiekvieno iš ventiliatorių yra pridedamas mažas USB programatorius. Išoriškai jie niekuo nesiskiria, vienintelis skirtumas pasimato atidarius programatorių viršutinius dangtelius: viename programatoriuje yra naudojamas standartinis kinietiškas „kleckas“, kitame - mikrovaldiklis SOP20 korpuse. Ir čia litavimo kokybė prasta. Gamintojas nenuplovė litavimo pastos ir pailoko daug „šaltų“ kontaktų. Nepaisant to, programatoriai veikia nepriekaištingai ir iškarto.

Labiausiai man patikęs dalykas - programavimo kabeliukas, jungiantis programatorių ir ventiliatorių. Kabeliukas nei per ilgas, nei per trumpas. Jungtelės skirtingos bei atitinkamai pažymėtos, todėl ką nors supainioti tikrai sunku. Ventiliatoriaus „galui“ skirta jungtelė lenkta 90° kampu, todėl ją įkišti yra galima vienu vieninteliu būdu.

Ventiliatorių techniniai parametrai

Kaip jau minėjau, aušintuvai tarpusavyje skiriasi tik techniniais parametrais. Šių parametrų apžvalgą pateikiu lentelėje:

Modelis EF4-90 EF4-120
Matmenys, mm 92x92x25 120x120x25
Darbo įtampa, V
11,5 - 12,5 11,5 - 12,5
Sukimosi greitis, min-1 1400 1100
Didžiausias oro srautas, m3/h 28 49
Didžiausiais sukuriamas slėgis, mmH2O 0,91 0,76
Guolio tipas EBR EBR
Darbo trukmė, val. 30000 30000
Galia, W 2,64 3,6
Srovė, A 0,22 0,30
Triukšmo lygis, dB/A 22 22
Svoris, g 82 149


Kaip matote, ventiliatorių techniniai parametrai tikrai nėra patys įspūdingiausi. Jie yra elektriškai gan godūs, vartoja daug srovės. Normalaus darbo įtampa irgi yra labai aukšta, todėl šiuos ventiliatorius sunku naudoti kartu su bet kokiu greičio reguliatoriumi, nes keičiant ventiliatoriaus įtampą, kinta ventiliatoriaus apšvietimo sistemos darbas. Sumažinus įtampą iki kritinės 7,28 V (nustatyta eksperimentiškai) ribos, ventiliatoriaus apšvietimas išsijungia visiškai. Ventiliatoriai yra gan garsūs, nors ir naudojami patikimi EBR (angl. Enter Bearing) guoliai. Triukšmą čia labiau sukelia ne pačio ventiliatoriaus mentys, o šviesos diodų juostelė, besisukanti su rotoriumi.

Apšvietimo sistema

Kaip jau kelis kartus minėjau, ant ventiliatoriaus menčių yra įtaisyta juostele su 2 mėlynais ir 7 raudonais šviesos diodais. Pastaruosius valdiklis mirksina tam tikru būdu, kad matytųsi užprogramuotas tekstas. Du mėlynieji diodai šviečia visą laiką, tarsi įrėmindami kuriamą tekstą. Apšvietimo sistema turi 6 veikimo režimus:

  • išjungto teksto (dega tik mėlynieji diodai);
  • statinio teksto;
  • mirksinčio teksto;
  • teksto „bėgančio“ iš kairės į dešinę ir atgal
  • kylančio ir besileidžiančio teksto
  • automatinis režimas: valdiklis kas tam tikra laiko tarpą automatiškai perjunginėja apšvietimo režimus nuo 2 iki 5.

Apšvietimo sistema yra konfigūruojama gamintojo pridėta programa „USB Data Input Message System V1.1“. Joje galima užprogramuoti net 32 ventiliatoriaus atvaizduojamo teksto eilutes. Tiesa, bendras visų eilučių simbolių skaičius tėra tik 128, todėl realiai pavyks užprogramuoti tik 8 pilnai užpildytas (t.y. 16 simbolių ilgio) eilutes. Programa leidžia kiekvienai teksto eilutei parinkti atvaizdavimo efektą bei greitį. Tekstą galima sudaryti ne tik iš klaviatūra įvedamų simbolių, tačiau ir iš programoje pateiktų simbolių lentelės. Kaip bebūtų gaila, atvaizduojamas tekstas nėra unikodinis, todėl ventiliatorius nesugeba atvaizduoti lietuviškų rašmenų. Programa leidžia sudarytą simbolių derinį pamatyti virtualiai, „Preview“ langelyje, kas leidžia lengvai įvertinti sudaryto apšvietimo derinio efektingumą ir įskaitomumą. Programos leidžia nustatymus išsaugoti tekstiniame faile, todėl labai lengva susikurti kelis mėgstamus apšvietimo derinius.


Liaudies išmintis byloja, kad filmukas yra daug aiškiau nei tūkstantis žodžių: CoolJag Mini LED Flash Fan EF4-90

Neatsižiūrėjusiems pirmo filmuko, siūlau peržiūrėti antrąjį filmuką, kuriame nufilmuoti dar keli užprogramuoti tekstai: CoolJag Mini LED Flash Fan EF4-90 #2

 

Keletas nuotraukų akių paganymui:










Nesusilaikiau ir atlikau eksperimentą su ventiliatoriaus maitinimo įtampa: CoolJag Mini LED Flash Fan EF4-90 #3 Kaip matote, ventiliatoriaus apšvietimo sistema veikia stabiliai iki ~8 V maitinimo įtampos. Sumažinus įtampą žemiau šios ribos, išlenda sinchronizacijos problemos, tekstas atsiranda ne iš karto, arba neatsiranda iš viso. Sumažinus įtampą iki kritinės 7,28 V (nustatyta eksperimentiškai) ribos, ventiliatoriaus apšvietimas išsijungia visiškai.

Išvados ir pasiūlymai

Pliusai:

  • gražūs ir stilingi
  • ilgaamžiai guoliai
  • unikali apšvietimo/teksto atvaizdavimo sistema
  • lengva sudaryti norimus užrašus, nustatyti atvaizdavimo efektus ir jų greitį
  • ventiliatoriai gaminami trijų standartinių (80, 92 ir 120 mm) dydžių
  • kaina (~40 Lt)

Minusai:

  • prasta litavimo kokybė
  • gan garsūs
  • sunku reguliuoti ventiliatorių apsukas


CoolJag Mini LED Flash Fan serijos ventiliatoriai - tai tikrai neblogas pasirinkimas nestandartinio ventiliatoriaus ieškotojui. Gamintojo sumontuota apšvietimo sistema - unikali ir išsiskirianti iš konkurentų. Tai bene vieninteliai ventiliatoriai moddingo aksesuarų rinkoje, galintys ant savo besisukančių menčių atvaizduoti unikalų teksto pranešimą. Kiekvienas užprogramuotas tekstas (simbolių eilutė) gali būti atvaizduojamas skirtingais būdais, parenkant atvaizdavimo efektus bei jų greitį. Gamintojo programinė įranga leidžia užprogramuoti net 32 ventiliatoriaus atvaizduojamo teksto eilutes. Tiesa, bendras visų eilučių simbolių skaičius tėra tik 128, todėl realiai pavyks užprogramuoti tik 8 pilnai užpildytas (t.y. 16 simbolių ilgio) eilutes. Vienas didžiausių šios serijos ventiliatorių trūkumų yra tas, kad jie nėra labai jau tylūs, o jų apsukas gan sunku reguliuoti.  Sumažinus maitinimo įtampą, sutrinka aušintuvų apšvietimo sistemos darbas, išlenda sinchronizacijos problemos, tekstas atsiranda ne iš karto, arba neatsiranda iš viso. Kitas nemalonus niuansas yra „kiniška“ litavimo kokybė: schemose gausu „šaltų“ kontaktų, kai kur nenuvalytas litavimo fliusas. Tai nejučia perša mintį, kad nuo veikiančių vibracijų apšvietimo sistema gali imti ir vieną dieną nustoti funkcionuoti. Žinoma, visą tai atperka kaina. 

Summa summarius, CoolJag Mini LED Flash Fan serijos aušintuvams suteikiu 4 modding.lt rakčiukus

Modding.lt komanda dėkoja Wayne P. Liuwww.cooljagusa.com už apžvalgai suteiktą produktą

Jei norėsite pakomentuoti straipsnį ar pareikšti savo nuomonę, apsilankykite Modding.lt forume.


modding.lt Facebook'e

Reklama